Antywirus na Twoim smartfonie – czy warto?

Antywirusy to podstawowy program instalowany praktycznie na każdym komputerze, czy to stacjonarnym, czy też laptopie. Wiele osób jednak zapomina o nim i nie posiada go na swoich smartfona. Należy w takim razie postawić pytanie, czy telefony komórkowe, podobnie jak komputery są narażone na wszelkie niebezpieczeństwa sieciowe oraz czy warto w ogóle instalować antywirusa na takich systemach jak Android, czy iOS?

Świadomość posiadaczy komputerów z roku na rok rośnie i jak wynika z wszelkich statystyk, nasze dane są coraz lepiej zabezpieczone, a wiedza na temat bezpieczeństwa teleinformatycznego także rośnie. Czasy jednak cały czas się zmieniają, technologie stają się coraz bardziej mobilne, a duża część społeczeństwa nadal zapomina, jak ważne jest zabezpieczenie również takich platform przed niebezpieczeństwami.

Wirusy szczególnie na Androida w ostatnich latach rosną jak grzyby po deszczu i czyhają na nas w najmniej odpowiednim momencie. Nie powinno nas to jednak dziwić. Cyberprzestępcy bowiem również doskonale badają rynek technologiczny, a także popularność oprogramowań. W związku z tym tak bardzo narażony stał się ostatnimi czasy Android, który obsługuje zdecydowaną większość smartfonów na światowym rynku.

Odpowiedź zatem nasuwa się sama...Antywirus w naszym telefonie to może nie aplikacja niezbędna, ale na pewno bardzo przydatna, szczególnie jeśli w pamięci smartfona umieszczamy ważne informacje, zdjęcia czy aplikacje bankowe. Należy również pamiętać, że obecnie największym niebezpieczeństwem jesteśmy my sami poprzez instalowanie niesprawdzonych aplikacji z nieznanego źródła. Najnowszą metodą instalowania wiarusów jest właśnie umieszczenia ich „z tyłu” aplikacji – głównie takich, których nie znajdziemy w sklepie Google Play lub takich, które dopiero co się tam pojawiły i nie są jeszcze dokładnie przeanalizowane. Ponadto chcąc chronić nasz telefon i nasze dane nie powinniśmy klikać w załączniki dołączane do podejrzanych wiadomości e-mail. To samo tyczy się wiadomości otrzymywanych na Facebooku, Instagramie czy WhatsApp'ie.

Co jednak, jeśli od samego początku nie zachowaliśmy należytej ostrożności, a nasze urządzenie mobilne zaczyna zachowywać się dziwnie, zacina się czy otrzymujemy niecodzienne komunikaty, których do tej pory nie dostawaliśmy? Najczęściej najlepszym i najszybszym sposobem będzie przywrócenie ustawień fabrycznych w telefonie. Co za tym idzie, często powinniśmy wykonywać kopię zapasową naszego systemu, tak by po „wyczyszczeniu” smartfona, nie stracić wszystkich danych. Jeśli z kolei błędy i podejrzane sytuacja pojawiają się tylko podczas korzystania z internetu, być może wystarczy wyczyszczenie tylko pamięci podręcznej w przeglądarce.