Jak zwolnić miejsce w pamięci naszego IPhone'a?

Powszechnym problemem posiadaczy iPhone’ów i iPad’ów jest brak slotu na kartę pamięci. To z kolei nie pozwala w żaden sposób zwiększyć pojemności smartfonów. Istnieją na szczęście sposobów na to, żeby zyskać kilka dodatkowych gigabajtów pamięci…

1. Porządek w zdjęciach

Pierwszym i najprostszym sposobem na zyskanie miejsca na iPhone’ie jest przeniesienie zdjęć ze smartfona na komputer poprzez kabel USB. Po przeniesieniu i zapisaniu na komputerze możemy je śmiało usunąć z telefonu. Pamiętajcie o duplikatach i zdjęciach seryjnych, które iPhone często tworzy sam. Zwróćcie uwagę również na to, że filmy zajmują mniej miejsca niż filmy, szczególne kręcone w rozdzielczości 4K. Możemy przejrzeć, które z plików wideo zajmują najwięcej miejsca otwierając następująco: Ustawienia → Ogólne → Pamięć (iPhone) → Zdjęcia → Przejrzyj osobiste pliki wideo. Tutaj zobaczycie posegregowane filmy wg ilości zajmowanego miejsca. Możecie również zmienić jakość  nagrywanych materiałów w przyszłości. W iPhone’ach istnieje również folder “ostatnio usunięte”, w którym pojawiają się zdjęcia i filmy, które zostały przez nas usunięte, jednak cały czas są na naszym urządzeniu i zajmują pamięć. Automatycznie folder opróżnia się po 30 dniach, ale żeby zyskać miejsce “na już” możemy usunąć pliki wcześniej.

2. Korzystanie z biblioteki iCloud

Jeżeli jednak chcecie zachować wszystkie zdjęcia na swoim smartfonie, warto zapoznać się z biblioteką zdjęć iCloud. Wchodząc w Ustawienia → Twoje imię i nazwisko → iCloud → Zdjęcia → Biblioteka zdjęć iCloud i zaznaczając opcję “Optymalizuj dysk iPhone’a”, na naszym urządzeniu będą przechowywane zdjęcia i wideo w niższej jakości, a oryginały będą magazynowane na serwerach Apple i w każdym momencie dla nas dostępne. Wersja darmowa Biblioteki iCloud pozwala na zapełnienie 5 GB danych. Jeżeli uznacie tą opcję za skuteczną, możecie zwiększyć ilość pamięci biblioteki zdjęć iCloud. 50 GB kosztuje 3,99 zł, 200 GB - 11,99 zł, natomiast 2 TB - 39,99 (miesięcznie). Jeżeli z kolei macie szybki internet i chcecie zaoszczędzić miejsce na waszym smartfonie, istnieją darmowe dyski internetowe, posiadające wygodną i łatwą w obsłudze aplikację. Przykładem jest Google Drive, gdzie możecie wrzucić do 15 GB danych, do których będziecie mieli dostęp w wygodnym dla Was momencie.

3. Serwisy streamujące muzykę

Jeżeli korzystacie z aplikacji takich jak Spotify, Tidal czy Deezer, koniecznie sprawdźcie, ile one zajmują miejsca na waszym smartfonie. Często zapisują one bowiem dane na telefonie, z jednej strony ograniczając zużycie transferu, z drugiej jednak potrafią zajmować po kilka gigabajtów pamięci. W ustawieniach większości z tych aplikacji można znaleźć opcję pozwalającą ograniczyć ilość wykorzystywanej pamięci.

4. Usunięcie nieużywanych gier i aplikacji

Gry na iPhone’a poprzez wykorzystanie wysokiej jakości tekstur potrafią zajmować bardzo dużo miejsca. Wejdźcie w Ustawienia → Ogólne → Pamięć (iPhone) i znajdziecie tam aplikacje posegregowane według ilości zajmowanej pamięci. Pomyślcie w ile z zainstalowanych gier graliście w przeciągu ostatniego miesiąca i zdecydujcie, z którymi należy się pożegnać. Można usunąć aplikację, nie usuwając waszych save’ów i danych. Jeżeli chcemy to zrobić, należy wejść w Ustawienia → Ogólne → Pamięć (iPhone) i w danej aplikacji wybrać, czy chcemy zachować dane po jej usunięciu.

5. Usunięcie danych Safari i wiadomości

Domyślnie iPhone zachowuje pełną historię wiadomości SMS oraz iMessage. Po pewnym czasie potrafią one zajmować dużo pamięci. Warto uruchomić automatyczne usuwanie wiadomości po określonym czasie. Aby to wybrać, należy przejść w Ustawienia → Wiadomości → Przechowywanie wiadomości i wybrać najwygodniejszą dla nas opcję. Przeglądarka Safari również przechowuje dane. Żeby się ich pozbyć należy wejść w Ustawienia → Safari → Wyczyść Historię oraz Dane Witryn. Tym sposobem możemy zyskać nawet kilkaset megabajtów wolnego miejsca.