Telefony nowej generacji – jak zmienił się rynek?

Dokładnie 46 lat temu – właśnie wtedy odbyto pierwszą rozmowę, za pomocą bezprzewodowego telefonu. Została przeprowadzona 3 kwietnia 1973 roku i nie była ona wówczas normalną rozmową, a przełom w dziedzinie telekomunikacji i technologii. Wszystko zaczęło się jednak już w latach 60. XX wieku, kiedy to firma Bell Labs, obecna dziś na rynku jako AT&T rozpoczęła prace na bezprzewodową telefonią.

Początkowo miała ona być używana głównie w samochodach, ale rzeczywistość okazała się inna. Przez wiele kolejnych lat telefony, mimo że bezprzewodowe, były pokaźnych rozmiarów oraz ważyły nawet kilka kilogramów.

Dziś największym problemem nie jest już jednak ani waga, ani rozmiar. Ogromny postęp technologiczny sprawił, że o przewadze danego producenta decydują niuanse. W czasach kiedy mamy praktycznie wszystko stawia się na aspekty przyziemne, takie jak wielkość baterii, jakość aparatu czy też szybkość działania. Z drugiej strony, największe marki próbując cały czas wykonać milowy krok i stworzyć telefon inny niż wszystkie, telefon wyjątkowy...

W związku z tym trwa wyścig w wypuszczeniu na rynek komórki składanej. Nie należy jej oczywiście mylić z telefonami z klapką, które kilka lat temu przeżywały rozkwit i były technologicznym szykiem mody. Obecnie od tego pomysłu zdążono uciec, a najnowsze rozwiązanie polega na podwójnym ekranie, który będzie elastyczny i pozwoli na składanie telefonu niczym portfel.

Jako pierwsi na taki pomysł wpadli specjaliści z firmy Samsung, jednak premiera smartfona zostaje raz za razem przekładana, co z kolei utwierdza nas w przekonaniu, że nie wszystko jest jeszcze w pełni bezpieczne i niezawodne. Pomysł podchwycili też inni producenci z Huawei, LG i Xiaomi na czele, którzy przyłączyli się do wyścigu, pokazując, podobnie jak Samsung prototypy. Na pierwszy rzut oka taki telefon wygląda bardzo intrygująco i wprowadza ogromny powiew świeżości w branży telefonicznej. Niestety zarazem daje dużo wątpliwości co do funkcjonalności.

Do czasu, kiedy nie mamy na rynku takiego smartfona, nadal będziemy musieli zadowolić się porównywaniem telefonów pod względem ich wydajności, wielkości baterii czy jakości wykonywanych zdjęć. Coraz częściej pojawiają się bowiem aparaty z kilkoma obiektywami, które mają w pełni zastąpić cyfrowe aparaty fotograficzne. Niemniej jednak rok 2019 powinien być przełomowym pod względem innowacji technologicznej w świecie mobilnej telefonii.