Smartwatch – Czy warto w niego zainwestować?

Producenci nowinek technologicznych z roku na rok prześcigają się w pomysłach. Wśród ostatnich nowości znalazły się smartwatche, najczęściej kompatybilne z posiadanym przez nas telefonem. Istnieje jednak pytanie, czy warto zainwestować w tego typu zegarek i dla kogo będzie on przydatnym rozwiązaniem?

Na samym początku należy sobie powiedzieć, że smartwatch to jedynie gadżet i na pewno nigdy nie zastąpi telefonu – będzie tylko jego pomocnikiem. Co prawda, na rynku pojawiają się już modele z opcją umieszczenia karty SIM i potrafią działać niezależnie od naszego smartfona, ale nikt chyba nie ma wątpliwości, że pełnię możliwości uzyskamy dopiero, łącząc te dwa urządzenia w duet.

Podstawowe funkcje, jakie spełnia nowoczesny zegarek to przede wszystkim informacje o połączeniach przychodzących, wiadomościach, mailach czy wydarzeniach z serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy Twitter. W nowszych modelach mamy również możliwość obsługi odtwarzacza audio bez konieczności wyjmowania telefonu. Co więcej, smartwatch może być dla nas motywatorem do aktywności fizycznych.

Aktualnie panuje bowiem trend, by produkować smartwatche z myślą o osobach aktywnych. W związku z tym, jednym zegarkiem „obskoczymy” zarówno spotkania firmowe, jak i trening po pracy. Najnowsze modele posiadają ogrom funkcji, które sprawią, że na nadgarstku będziemy nosić „prywatnego trenera”.

Odporność na wodę i wstrząsy, wbudowany GPS, pulsometr, stoper, krokomierz czy wskaźnik spalonych kalorii, to funkcje, które z pewnością przekonają wielu zastanawiających się nad kupnem smartwatcha.

Dużą zaletą jest również odpowiednie dostosowywanie zegarków do płci. Jak dobrze wiemy ciała, a w tym dłonie mężczyzn i kobiet znacznie się od siebie różnią. Producenci na szczęście o tym nie zapomnieli i często pozwalają na bardzo łatwe wymienianie paska. Te są w różnych wielkościach i wielu kolorach, tak że każdy znajdzie coś dla siebie.

W przypadku smartwatchy od zawsze największym problemem była cena i niestety nadal tak jest. Tani sprzęt najczęściej nie będzie w pełni nas zadowalał, będzie mu brakować części funkcji, a również jego obsługa może być męcząca. Modele wyposażone w najnowsze technologie mogą z kolei przerosnąć możliwości naszej kieszeni, szczególnie jeśli potraktujemy taki zegarek jako gadżet, a nie rzecz niezbędną.

Na szczęście coraz większa popularność smartwatchy, a co za tym idzie coraz większy wybór modeli, wpływa na ceny, które są coraz niższe. W chwili obecnej za kwotę 700 złotych możemy nabyć bardzo dobry smartwatch, który będzie nam służył zarówno na co dzień, jak i w czasie treningu.